Wyprawa Cyrusa

Ksenofont, Wyprawa Cyrusa
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 34,00 zł

Cena regularna: 42,00 zł

34.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,00 zł
Cena detaliczna: 49,00 zł
ilość egzemplarz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Ksenofont
Kod produktu: 978-83-07-03590-1

Opis

O KSIĄŻCE

Wczesną jesienią 401 r. p.n.e. zaciężne wojsko greckie, liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy – hoplitów i peltastów – rozpoczęło odwrót spod Babilonu w środkowej Mezopotamii, kierując się ku ziemiom ojczystym.

Jak do tego doszło, że grecka armia znalazła się w samym centrum potężnego perskiego imperium Achemenidów? Dlaczego Grecy podjęli decyzję o odwrocie? Czy zdołali przedrzeć się – zimą – przez wyżyny i góry Armenii, przez tereny wrogiego im mocarstwa i krainy półdzikich a często nieznanych im plemion? Czy dotarli do rodzimych miast nad Morzem Egejskim?

Dokładną relację z całej wyprawy, absolutnie wyjątkowej w dotychczasowych dziejach, spisał i przekazał potomności Ksenofont, syn Gryllosa, Ateńczyk – najpierw zwykły żołnierz, a z czasem jeden z wodzów „wyprawy 10 tysięcy Greków” – gdy po latach osiadł w majątku ziemskim na Peloponezie i  poświęcił się pisarstwu, głównie o tematyce historycznej, politycznej i filozoficznej. Wyprawa Cyrusa, znana też historykom jako Anabaza, to jego najwybitniejsze dzieło. Wartościowe zarówno ze względów literackich, jak i poznawczych. Możemy dzięki niemu śledzić losy całej ekspedycji, przyglądać się od środka funkcjonowaniu greckiej armii, obserwować zachowania hoplitów, a także dowiedzieć się o istnieniu i obyczajach ludów żyjących na peryferiach ówczesnego cywilizowanego świata – ludów, przez których ziemie ta armia wędrowała i z którymi staczała walki o przetrwanie.

Już w starożytności Wyprawa Cyrusa była wysoko ceniona: wzorował się na niej Flawiusz Arrian, styl Ksenofonta wychwalali Plutarch i Kwintylian, a dzieła ateńskiego historyka miał podobno zawsze przy sobie wódz rzymski Scypion Afrykański – uczył się z nich prowadzenia wojen. Zasłużonym uznaniem historyków oraz popularnością wśród czytelników Anabaza cieszy się do dziś.

Nową edycję książki uzupełniają ilustracje, mapa ukazująca trasę całej wyprawy, a także indeksy: imion oraz nazw etnicznych i geograficznych.

 

Wyprawa Cyrusa - fragment

 

O AUTORZE

Ksenofont (ur. ok. 430 r. p.n.e., zm. ok. 350 r. p.n.e.) – grecki żołnierz, historyk i pisarz. W rodzinnych Atenach zetknął się w młodości z Sokratesem, przysłuchiwał się jego naukom i uważał się później za ucznia słynnego filozofa. W latach 401–399 p.n.e. uczestniczył w ekspedycji, którą potem opisał w Wyprawie Cyrusa. Służył następnie w armii spartańskiej; walczył m.in. przeciw ojczystym Atenom w bitwie pod Koroneją w 394 r. p.n.e. Otrzymał od Sparty majątek ziemski na Peloponezie, gdzie osiadł. Wśród wielu dzieł, które napisał, są prace o tematyce historycznej (Wyprawa Cyrusa, Historia grecka), politycznej (Hieron, Ustrój polityczny Sparty, Wychowanie Cyrusa), o życiu i poglądach Sokratesa (Obrona Sokratesa, Wspomnienia o Sokratesie, Uczta). Zmarł w Koryncie.

 

 

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://czytelnik.pl/userdata/public/assets//Ksenofont_Wyprawa%20Cyrusa%20ISSU.pdf
Data premiery grudzień 2023
Przekład Władysław Madyda
Opracowanie graficzne Ula Pągowska
Wydanie IV
Data wydania 2023
Oprawa twarda
Format 160x230 mm
Liczba stron 288
ISBN 978-83-07-03590-1
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_23q3/wyprawa-cyrusa-ksenofont/e
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/wyprawa-cyrusa-ksenofont,e_23q3.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/fiszka/251244/wyprawa-cyrusa.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/wyprawa_cyrusa_p1217563.xml
swiatksiazki.pl https://www.swiatksiazki.pl/wyprawa-cyrusa-6767430-ksiazka.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-wyprawa-cyrusa-ksenofont,b686517.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/wyprawa-cyrusa-i344819/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/wyprawa-cyrusa-ksenofont-221374u
publio.pl https://www.publio.pl/wyprawa-cyrusa--ksenofont,p863172.html

Polecamy

Neron Neron
Cena: 29,00 zł 35,00 zł
Dzieje Dzieje
Cena: 56,00 zł 67,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl