Kapuściński. Trudny talent

Dostępność: brak towaru
Cena: 54,00 zł 54.00
Cena detaliczna: 60,00 zł
ilość egzemplarz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 978-83-07-0352-2

Opis

O KSIĄŻCE

Autorka tomu Kapuściński. Trudny talent śledzi, relacjonuje i analizuje całą, liczącą pół wieku drogę twórczą Ryszarda Kapuścińskiego (1932–2007) – począwszy od jego pierwszych tekstów drukowanych na łamach prasy, którymi były… wiersze, aż po Lapidaria i Podróże z Herodotem. Poezję porzucił Kapuściński na długie lata – ale nie na zawsze! – toteż książka koncentruje się przede wszystkim na opisie jego losów jako dziennikarza oraz coraz słynniejszego reportera i pisarza. Nie stroni przy tym od tematów trudnych, jak burzliwy spór o plagiat, toczony w latach 60. XX wieku.

Opracowanie Krystyny Strączek zostało niezwykle bogato i rzetelnie udokumentowane: autorka odszukała setki tekstów Kapuścińskiego publikowanych przez kilkadziesiąt lat w prasie i biuletynach PAP oraz porównała ich treść z reportażami drukowanymi w książkach i dotyczącymi analogicznej problematyki.

Zamieszczone w książce ogromne zestawienie prasowych i PAP-owskich publikacji Ryszarda Kapuścińskiego będzie niewątpliwie bezcenną pomocą dla badaczy jego życia i twórczości oraz medio- i literaturoznawców.

Młody dziennikarz Ryszard Kapuściński wyprasza ze swego życia muzę poezji. Ale ona wraca. Krystyna Strączek tropi ten trudny romans, zmagania, wybory trwające przez całe życie pisarza. Wielki reporter u szczytu sławy zwierza się przyjacielowi, że chciałby mieć na grobie napis: Poeta. 

Wydawałoby się, że o Kapuścińskim napisano już wszystko. A jednak – nie. Trudny talent tego dowodzi. Czytajmy!                            

                                                                                                                                                                                                           Małgorzata Szejnert

 

 

Jako reporter i pisarz Ryszard Kapuściński walczył o formę własną – nową, indywidualną, niedającą się jednoznacznie zaklasyfikować. Własną, a więc kłopotliwą, bo nienależącą bez reszty ani do reportażu, ani do prozy fabularnej, a zarazem w sposób oczywisty w nich zanurzoną. Narodziny tej nowoczesnej formy Krystyna Strączek odtwarza chronologicznie i systematycznie, toteż książka rozpędza się powoli, połyka rozmaite problemy biografii Kapuścińskiego i puchnie przy omawianiu historii. Ale dzięki starannej kwerendzie i uważnej rekonstrukcji autorka osiągnęła swój cel – opowiedziała dzieje powstania „reportażu uniwersalizującego”, pod którym podpisać może się tylko jeden autor: Kapuściński.                                                                          Przemysław Czapliński

 

O AUTORCE

Krystyna Strączek (ur. 1977), filolog, redaktorka, publicystka. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim pracowała w miesięczniku „Znak”. Przygotowała do druku wybory z tekstów i wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego: Autoportret reportera oraz Rwący nurt historii: zapiski o XX i XXI wieku. Jest autorką książki Mamy z innej planety (o matkach dzieci niepełnosprawnych) i współautorką Wejść tam nie można (z Ewą Błaszczyk), a także wywiadów rzek Kościelna wiosna (z bpem Grzegorzem Rysiem) i Seks jest boski (z o. Ksawerym Knotzem).

 

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://issuu.com/swczytelnik/docs/straczek_trudny_talent_issu
Data premiery sierpień 2022
Opracowanie graficzne Agnieszka Cieślikowska
Wydanie I
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Format 160X230 mm
Liczba stron 344
ISBN 978-83-07-03522-2

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl