Żywoty cezarów

Swetoniusz, Żywoty cezarów
  • promocja
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 50,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

50.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 50,00 zł
Cena detaliczna: 70,00 zł
ilość egzemplarz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Swetoniusz
Kod produktu: 978-83-07-03539-0

Opis

O KSIĄŻCE

Żywoty cezarów (De vita Caesarum) to zbiór biografii pierwszych dwunastu jedynowładców imperium rzymskiego, rządzących nim od połowy I wieku przed naszą erą do roku 96 naszej ery. Bohaterami dzieła Swetoniusza są kolejno: dyktator Juliusz Cezar oraz cesarze – Oktawian August, Tyberiusz, Kaligula, Klaudiusz, Neron, Galba, Oton, Witeliusz, Wespazjan, Tytus i Domicjan. Każda z biografii podaje informacje o ich życiu i działalności, ułożone tematycznie: Swetoniusz pisze o pochodzeniu, sprawowanych urzędach, czynach wojennych, cechach charakteru, wyglądzie zewnętrznym oraz okolicznościach śmierci każdego z władców. Szczególnie dużo miejsca poświęca sprawom dotyczącym ich kręgu rodzinnego i dworskiego, chętnie powtarza skandaliczne plotki krążące o tym środowisku, relacjonuje rozmaite anegdoty, z autentycznym przekonaniem spisuje wiadomości o wyjątkowych znakach – na niebie i ziemi – zapowiadających przyszłość.

Wobec zaginięcia w późniejszych wiekach większości dzieł łacińskiej biografistyki Żywoty cezarów, przynoszące masę informacji – choć o różnej wartości – stały się interesującym źródłem dla poznania życia panującej elity we wczesnym okresie istnienia imperium rzymskiego. Co najmniej do kresu epoki starożytnej cieszyły się ogromną popularnością: były czytane, a nawet naśladowane i kontynuowane. W czasach najnowszych zaś stały się nie tylko materiałem dla historyków badających dzieje cesarskiego Rzymu, ale i bezcenną kopalnią inspiracji, wiadomości i anegdot dla twórców dzieł malarskich, literackich i filmowych, spośród których najsłynniejszym stał się zapewne serial telewizyjny Ja, Klaudiusz, oparty na powieści Roberta Gravesa – tłumacza De vita Caesarum na język angielski.

Nową edycję Żywotów cezarów wzbogacają ilustracje, indeks oraz tablice genealogiczne.

 

Żywoty cezarów - fragment

O AUTORZE

Swetoniusz (Gaius Suetonius Tranquillus), rzymski urzędnik i pisarz, żył na przełomie I i II wieku naszej ery. Pochodził ze stanu ekwickiego, za młodu był adwokatem, przyjaźnił się z innym wybitnym literatem i politykiem tej epoki, Pliniuszem Młodszym. Za panowania cesarzy: Trajana i Hadriana pełnił różne funkcje urzędnicze na ich dworze, osiągając wysokie stanowisko sekretarza do spraw korespondencji łacińskiej (ab epistulis latinis). Dzięki temu przez lata miał dostęp do zasobów biblioteki i archiwum cesarskiego: aktów urzędowych (ustaw, sprawozdań z posiedzeń senatu, rozporządzeń cesarzy, wykazów urzędników), prac ówczesnych historyków, cesarskiej korespondencji. Czerpaną z nich wiedzę wykorzystał przy pisaniu swych licznych dzieł, w tym najważniejszych: O sławnych mężach (do naszych czasów zachowane tylko częściowo) i Żywotów cezarów (zachowanych prawie w całości).

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://czytelnik.pl/userdata/public/assets//Zywoty%20cezarow%20Issuu.pdf
Data premiery 15 listopada 2022
Przekład Janina Niemirska-Pliszczyńska
Opracowanie graficzne Ula Pągowska
Wydanie I w tej edycji
Data wydania 2022
Oprawa twarda
Format 160x230 mm
Liczba stron 484
ISBN 978-83-07-03539-0
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_30by/zywoty-cezarow-swetoniusz/e
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/zywoty-cezarow-swetoniusz,e_30by.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/szukaj/list/%C5%BCywoty_cezar%C3%B3w.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-zywoty-cezarow-swetoniusz,b961441.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/zywoty-cezarow-i446489/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/zywoty-cezarow-swetoniusz-268195u?szukaj=zywoty&gdzie=ebooks
publio.pl https://www.publio.pl/zywoty-cezarow--swetoniusz,p1489532.html

Polecamy

Neron Neron
Cena: 29,00 zł 35,00 zł
Wyprawa Cyrusa Wyprawa Cyrusa
Cena: 34,00 zł 42,00 zł
Dzieje Dzieje
Cena: 56,00 zł 67,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl