Wojna gallicka

Gajusz Juliusz Cezar, Wojna gallicka
  • promocja
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 52,40 zł

Cena regularna: 65,00 zł

52.40
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 52,40 zł
Cena detaliczna: 76,00 zł
ilość egzemplarz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

O KSIĄŻCE

W roku 58 p.n.e. legiony rzymskie pod wodzą Gajusza Juliusza Cezara rozpoczęły podbój terytorium rozciągającego się od Oceanu Atlantyckiego i Pirenejów po Ren i Morze Północne, a zamieszkanego głównie przez celtyckie plemiona Gallów. Walki trwały do roku 51 p.n.e. Opisał je – w formie corocznych relacji – sam Cezar. Nie jest to więc przekaz w pełni obiektywny: ukazuje przebieg wydarzeń z punktu widzenia wodza jednej ze stron – strony zwycięskiej. Cezar przedstawia działania swoje i podległych mu dowódców w korzystnym świetle, jednakże relacjonuje je dokładnie i szczegółowo, dzięki czemu jego tekst stał się dla historyków najważniejszym źródłem dla poznania dziejów podboju Galii przez coraz potężniejsze państwo rzymskie. A ponieważ Cezar był też bacznym obserwatorem o szerokich zainteresowaniach, toteż zawarł w swym dziele również cenne informacje o plemionach zamieszkujących Galię, ich przywódcach, strukturze społecznej, zwyczajach, wierzeniach. Co więcej, ten wybitny polityk i bezwzględny wódz okazał się być również dobrym autorem: pisał komunikatywnie, a jego jasny, precyzyjny i pozbawiony krasomówczej przesady styl chwalił już Cyceron.

Obecna publikacja stanowi pierwszą część Corpus Caesarianum – kompletu relacji o wojnach toczonych przez Cezara – w przekładzie i niezwykle drobiazgowym opracowaniu profesora Eugeniusza Konika i Wandy Nowosielskiej. Zawiera m.in. obszerny wstęp z życiorysem Cezara i charakterystyką jego spuścizny literackiej oraz opisem struktury armii rzymskiej. Tom uzupełniają: mapa teatru działań wojennych w Galii, ilustracje oraz indeks.

 

Wojna gallicka - fragment

O AUTORZE

Gajusz Juliusz Cezar (100–44 r. p.n.e.), rzymski wódz i polityk, także mówca i pisarz. Od lat siedemdziesiątych I wieku p.n.e., dzięki zdecydowaniu, szybkości działania i talentom wojskowym, zdobywał coraz większe znaczenie w republikańskim Rzymie. W 60 r. zawarł układ z Pompejuszem i Krassusem o współdecydowaniu w sprawach państwa (tzw. I triumwirat). W latach 58–51 podbił Galię, a w 49 r. wkroczył na czele legionów do Italii, rozpoczynając wojnę domową. Pokonał w niej Pompejusza i objął w Rzymie władzę dyktatorską. Wprowadził w państwie kalendarz wzorowany na egipskim (w XVI w. skorygowany, obowiązuje dziś powszechnie w świecie). Był też autorem relacji ze swych kampanii wojennych: Bellum Gallicum i Bellum civile. W idy marcowe 44 r. p.n.e. został zamordowany w sali posiedzeń senatu. Jako jedynowładca Rzymu położył fundament pod nowy ustrój tego państwa – cesarstwo, a jego przydomek (Cezar) stał się tytułem władcy.

 

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://czytelnik.pl/userdata/public/assets//Wojna%20gallicka%20issuu.pdf
Data premiery kwiecień 2024
Tytuł oryginału Bellum Gallicum
Przekład Eugeniusz Konik i Wanda Nowosielska
Opracowanie graficzne Ula Pągowska
Wydanie I w tej edycji
Data wydania 2024
Oprawa twarda
Format 160x230 mm
Liczba stron 452
ISBN 978-83-07-03572-7
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_3whi/wojna-gallicka-gajusz-juliusz-cezar/p
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/wojna-gallicka-gajusz-juliusz-cezar,e_3whi.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/fiszka/309515/wojna-gallicka.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/wojna_galicka_p1329787.xml
swiatksiazki.pl https://www.swiatksiazki.pl/wojna-gallicka-7271301-e-book.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-wojna-gallicka-gajusz-juliusz-cezar,b1200168.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/wojna-gallicka-i518003/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/wojna-gallicka-gajusz-juliusz-cezar-340843u
publio.pl https://www.publio.pl/wojna-gallicka-gajusz-juliusz-cezar,p1951352.html

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl