Na skraju Imperium i inne wspomnienia

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 45,00 zł 45.00
Cena detaliczna: 68,80 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

belka

O KSIĄŻCE

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. 
Autor urodził się w rodzinie osiadłej na Wileńszczyźnie, a wywodzącej się z ruskich kniaziów Pieriejasławskich-Jałowieckich. Za sprawą wielkiej historii żył w kilku epokach, był świadkiem wielkich przemian politycznych, ustrojowych i obyczajowych. Należał do kresowego ziemiaństwa i być może do ostatniego pokolenia, dla którego duchową ojczyzną było dawne wielonarodowe Wielkie Księstwo Litewskie. Jednocześnie – aż do rewolucji rosyjskiej 1917 r. – przynależał do zamożnej i uprzywilejowanej warstwy imperium carów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został w 1919 r. pierwszym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku. Potem osiadł w Kaliskiem. Po II wojnie światowej, na emigracji w Anglii, spisał wspomnienia o świecie, który nieodwracalnie przeminął.
Będąc bacznym obserwatorem, a niekiedy aktywnym uczestnikiem historii, Jałowiecki daje czytelnikowi okazję przyjrzenia się z bliska życiu różnych środowisk i różnym wydarzeniom. I jest to lektura rozmaita: opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. Uzupełnienie barwnych wspomnień stanowią komentarze Autora, bardzo subiektywne, pisane z patriotycznym zaangażowaniem, często niezwykle gorzkie, a czasem zaskakująco aktualne.

Wspomnienia Jałowieckiego sięgają września 1939 roku; zostały spisane już po drugiej wojnie światowej, na emigracji w Anglii.

Publikowany tom składa się z trzech części, wydanych pierwotnie (w latach 2000-2003) jako osobne książki; są to: Na skraju Imperium, Wolne Miasto oraz Requiem dla ziemiaństwa.

Wolne Miasto było ostatnią książką, jaką czytał papież Jan Paweł II (a właściwie – słuchał, bo czytała mu ją Wanda Półtawska) w ostatnich tygodniach i dniach życia w 2005 roku.

Wspomnienia przygotował do druku wnuk Autora, mieszkający dziś w Australii. Publikowany tom obejmuje teksty trzech książek: Na skraju Imperium (2000), Wolne Miasto (2002) i Requiem dla ziemiaństwa (2003), których pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelników.

belka

O AUTORZE

Mieczysław Jałowiecki (1876-1962), urodzony w rodzinnym dworze Syłgudyszki w powiecie święciańskim na Wileńszczyźnie, wywodził się z kniaziowskiego rodu Pierejasławskich-Jałowieckich. Jego ojciec Bolesław wypracował sobie wysoką pozycję w Imperium Rosyjskim jako inżynier, konstruktor taboru kolejowego i budowniczy linii kolejowych.

Jałowieccy byli spokrewnieni lub skoligaceni z wieloma spośród ziemiańskich rodów z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do bliższej lub dalszej rodziny Mieczysława Jałowieckiego należeli między innymi Gabriel Narutowicz i Melchior Wańkowicz. Ciotecznym bratem Mieczysława był Witkacy (Stanisław Witkiewicz). Józef Piłsudski zaś, do którego w czasach przed pierwszą wojną światową Jałowiecki odnosił się nieufnie – bo działalność Ziuka „pachniała rewolucją i socjalizmem” – już jako Naczelnik Państwa w 1919 roku, wskazując na bliskie pokrewieństwo ich rodzin, kazał Mieczysławowi mówić do siebie: wuju. 

Po studiach na Politechnice Ryskiej Mieczysław Jałowiecki został w 1908 roku pracownikiem Wileńskiego Banku Ziemskiego, z którego ramienia dokonywał ocen majątków ziemskich na północno-wschodnich Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W tym charakterze docierał do dworów, jeszcze wówczas polskich, położonych nawet het za Brasławiem, koło Witebska czy w Inflantach.

Okres pierwszej wojny światowej spędził w Petersburgu (Piotrogrodzie), gdzie w 1917 roku stał się świadkiem wydarzeń rewolucyjnych i z bliska obserwował agitację bolszewików (w tym i przemówienie Lenina), a potem zaprowadzony przez nich terror. Widział na własne oczy i opisał przejawy bolszewickiego zdziczenia i okrucieństwa. Na zawsze pozostał nieprzejednanym wrogiem wszelkiej lewicy.

W 1918 roku zdołał wyjechać z Piotrogrodu na Wileńszczyznę, a uchodząc potem przed bolszewikami, dotarł do Warszawy.

W 1919 roku Jałowiecki został pierwszym przedstawicielem Polski w Gdańsku, dokąd przyjechał wraz z amerykańską misją wojskową, mającą nadzorować rozładunek pomocy żywnościowej dla Polski. Przebywał – w większości niemieckim i zdecydowanie wrogim Polsce otoczeniu – do roku 1921. Już w 1919 roku zakupił dla Rzeczypospolitej Polskiej kilka posiadłości w Gdańsku, w tym i teren niewielkiego półwyspu u ujścia Martwej Wisły do morza – słynne później Westerplatte.

Następnie do 1939 r. gospodarował w majątku ziemskim w Kaliskiem. We wrześniu 1939 r. wyjechał z Polski, zmarł na emigracji w Anglii.

W 2015 roku jedno z rond znajdujących się na Oruni Górnej w Gdańsku otrzymało nazwę „imienia Mieczysława Jałowieckiego”.

 

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://issuu.com/swczytelnik/docs/jalowiecki_issu
Opracowanie graficzne Maria Drabecka
Seria Literatura polska
Wydanie I
Data wydania 2012
Oprawa twarda
Format 155x210 mm
Liczba stron 776
ISBN 978-83-07-03278-8
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_1sjp/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki/e
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,e_1sjp.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/szukaj/list/na_skraju_imperium.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/na_skraju_imperium_i_inne_wspomnienia_p87390.xml
swiatksiazki.pl https://www.swiatksiazki.pl/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-5290636-e-book.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,b99489.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-i154316/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki-13386u?szukaj=na+skraju+imperium&gdzie=ebooks
publio.pl http://www.publio.pl/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,p101203.html

Polecamy

Wracając do Wilna Wracając do Wilna
Cena: 24,00 zł 40,00 zł
Wracając do Wilna ( z autografem) Wracając do Wilna ( z autografem)
Cena: 35,00 zł

Opinie o produkcie (1)

17 sierpnia 2020

To jedna z wspanialszych książek pamiętnikarskich. Pisana przez osobę będącą w centrum wielkich wydarzeń historycznych i pisana z perspektywy własnych odczuć. Daje obraz dziejów które zostawiły głęboki ślad w naszej historii. To obraz dziejów od czasu przed rewolucją w Rosji aż do czasu II wojny Światowej. Gorąco polecam wszystkim, których interesuje historia Polski a szczególnie młodym ludziom. Historia lubi się powtarzać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl