Na skraju Imperium i inne wspomnienia

Dostępność: duża ilość
Cena: 60,00 zł 60.00
Cena detaliczna: 68,80 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

belka

O KSIĄŻCE

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. 
Autor urodził się w rodzinie osiadłej na Wileńszczyźnie, a wywodzącej się z ruskich kniaziów Pieriejasławskich-Jałowieckich. Za sprawą wielkiej historii żył w kilku epokach, był świadkiem wielkich przemian politycznych, ustrojowych i obyczajowych. Należał do kresowego ziemiaństwa i być może do ostatniego pokolenia, dla którego duchową ojczyzną było dawne wielonarodowe Wielkie Księstwo Litewskie. Jednocześnie – aż do rewolucji rosyjskiej 1917 r. – przynależał do zamożnej i uprzywilejowanej warstwy imperium carów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został w 1919 r. pierwszym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku. Potem osiadł w Kaliskiem. Po II wojnie światowej, na emigracji w Anglii, spisał wspomnienia o świecie, który nieodwracalnie przeminął.
Będąc bacznym obserwatorem, a niekiedy aktywnym uczestnikiem historii, Jałowiecki daje czytelnikowi okazję przyjrzenia się z bliska życiu różnych środowisk i różnym wydarzeniom. I jest to lektura rozmaita: opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. Uzupełnienie barwnych wspomnień stanowią komentarze Autora, bardzo subiektywne, pisane z patriotycznym zaangażowaniem, często niezwykle gorzkie, a czasem zaskakująco aktualne.
Wspomnienia przygotował do druku wnuk Autora, mieszkający dziś w Australii. Publikowany tom obejmuje teksty trzech książek: Na skraju Imperium (2000), Wolne Miasto (2002) i Requiem dla ziemiaństwa (2003), których pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelników.

 książka dostępna również w e-bookubelka

O AUTORZE

Mieczysław Jałowiecki (ur. 1876 w Syłgudyszkach na Wileńszczyźnie, zm. 1962 k. Londynu), polski ziemianin. Urzędnik w Ministerstwie Rolnictwa w Petersburgu, od 1908 r. pracownik Wileńskiego Banku Ziemskiego, z którego ramienia dokonywał ocen majątków ziemskich na północno-wschodnich Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Okres I wojny światowej spędził w Petersburgu (Piotrogrodzie), gdzie w 1917 r. stał się świadkiem wydarzeń rewolucyjnych i z bliska obserwował agitację bolszewików, a potem zaprowadzony przez nich terror. W latach 1919–1921 był pierwszym przedstawicielem Polski w Gdańsku. Następnie do 1939 r. gospodarował w majątku ziemskim w Kaliskiem. We wrześniu 1939 r. wyjechał z Polski, zmarł na emigracji w Anglii.

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://issuu.com/swczytelnik/docs/jalowiecki_issu
Opracowanie graficzne Maria Drabecka
Seria Literatura polska
Wydanie VI
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Format 145x205 mm
Liczba stron 776
ISBN 978-83-07-03438-6

Polecamy

Wracając do Wilna Wracając do Wilna
Cena: 40,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium