Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego

Zdzisław Jerzy Adamczyk, Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Cena: 30,00 zł 38,00 zł 30.00
Cena detaliczna: 43,80 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

belka

O KSIĄŻCE

Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk przez piętnaście lat zajmował się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Poszukując w archiwach i bibliotekach informacji niezbędnych do objaśnienia pewnych spraw, o których mowa jest w listach, odkrył, że dotychczasowa wiedza o życiu autora Popiołów, ukształtowana przez książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mija się z prawdą, często będąc wynikiem jaskrawej manipulacji.
Do tej pory nikt nie napisał pełnej, wiarygodnej biografii Żeromskiego. Najwięcej wiemy o latach młodości autora Syzyfowych prac, gdyż sam o to zadbał, prowadząc dziennik. O późniejszym jego życiu wiadomo znacznie mniej, co pozostawia otwarte pole dla konfabulacji, koloryzacji, zmyśleń, z czego autorzy dotychczasowych prac o Żeromskim skwapliwie korzystali. Panuje przekonanie, że pisarz prowadził spokojne, wręcz sielskie życie, mieszkając wraz z nową rodziną w Konstancinie, a jego współpraca z Jakubem Mortkowiczem układała się jak najlepiej. Tymczasem nie do końca tak było. Profesor Adamczyk postanowił w iście demaskatorski sposób rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.

 belka

O AUTORZE

Zdzisław Jerzy Adamczyk (ur. 1936 w Suchedniowie), historyk literatury, edytor, profesor nauk humanistycznych. Wykładowca w Wyższej Szkole Nauczycielskiej, potem Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, następnie w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Specjalista w zakresie historii literatury epoki Młodej Polski, badacz życia i twórczości Stefana Żeromskiego (opublikował jego korespondencję oraz dzieła zebrane).

Dane techniczne

Opracowanie graficzne Zuzanna Lipińska
Seria Humanistyka
Wydanie I
Data wydania 2017
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Format 145x205 mm
Liczba stron 248
ISBN 978-83-07-03415-7

Polecamy

Listy do Adama Mickiewicza t. I-V Listy do Adama Mickiewicza t. I-V
Cena: 60,00 zł 90,00 zł
Na skraju Imperium i inne wspomnienia Na skraju Imperium i inne wspomnienia
Cena: 60,00 zł
Wyznania gorszycielki Wyznania gorszycielki
Cena: 35,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium