Ziemia, której już nie zobaczysz. Wspomnienia kresowe

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 36,00 zł 36.00
Cena detaliczna: 50,00 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

belka

O KSIĄŻCE

Wspomnienia ziemian dotyczą społeczności nieistniejącej już od ponad pół wieku. To przydaje im szczególnej wartości. Tom wspomnień kresowych Andrzeja Rostworowskiego wzbogaca naszą wiedzę o dziejach polskiego ziemiaństwa. Wiele w nim interesujących relacji i faktów, jak choćby fragment opisujący Zakład oo. Jezuitów w Chyrowie, który odegrał bardzo ważną rolę w kształtowaniu inteligencji polskiej.
Dodatkowym walorem tych wspomnień jest niewątpliwy talent literacki ich autora. Pochodził wszak z rodu, który wydał m. in. Karola Huberta Rostworowskiego, pisarza dziś już nieco zapomnianego, ale w swoim czasie cieszącego się sporą popularnością. Uważna lektura opracowanych przez Stanisława Jana Rostworowskiego przypisów pozwoli zrozumieć, jak wielu  utalentowanych ludzi przewinęło się przez dzieciństwo i młodość autora.

Z posłowia Andrzeja Garlickiego

 

 książka dostępna również w e-booku na:

Virtualo.pl, Publio.pl, Legimi.pl, swiatksiazki.pl, Woblink.pl, ebookprint.pl, Nexto.pl

belka

O AUTORZE

Andrzej Rostworowski (ur. 1899 w Wilnie, zm. 1980), polski ziemianin i oficer. Od 1917 r. ochotnik w I Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego w Rosji, a od 1918 r. podoficer saperów w Wojsku Polskim. Uczestniczył w walkach z bolszewikami na froncie litewsko-białoruskim i w bitwie warszawskiej. W 1922 przeszedł do rezerwy, a w 1924 osiadł w majątku Skobejki k. Szczuczyna w województwie nowogródzkim. W 1939 r. jako kapitan saperów uczestniczył w obronie Warszawy. Po wojnie, od 1961 r., spisywał wspomnienia. Pisał je „do szuflady”, wiedział, że nie nadają się do publikacji w realiach PRL i nie zamierzał ich dostosowywać do peerelowskich ograniczeń. Zapisywał więc to, co zapamiętał, i tak, jak zapamiętał – bez autocenzury.

Dane techniczne

Opracowanie graficzne Maria Drabecka
Seria Historia
Wydanie II rozszerzone
Data wydania 2015
Oprawa twarda
Format 145x205 mm
Liczba stron 512 + 16 wkładka ilustr.
ISBN 978-83-07-03365-5

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium