Wiersze zebrane z płytą CD (czyta Autor)

Ryszard Kapuściński, Wiersze zebrane
  • promocja
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 23,50 zł

Cena regularna: 30,00 zł

23.50
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23,50 zł
Cena detaliczna: 34,40 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

belka

Książka z płytą CD- swoje wiersze czyta RYSZARD KAPUŚCIŃSKI

 

O KSIĄŻCE

Tom Wiersze zebrane (I wyd. 2008, Biblioteka „Gazety Wyborczej”, 2008) zawiera utwory ze zbiorów Notes (I wyd. „Czytelnik”, 1986), Prawa natury (Wyd. Literackie, 2006) oraz kilka ostatnich wierszy napisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego przed śmiercią.
Poezja Autora Cesarza to intymna podróż do wnętrza siebie, która ukazuje nieznane oblicze Ryszarda Kapuścińskiego – światowej sławy reportera i pisarza. Tom  z płytą, na której wybrane wiersze czyta Ryszard Kapuściński. 

Odnaleziony głos Kapuścińskiego. Po 10 latach znaleziono nagrania z wierszami
Po 10 latach poszukiwań odnalazły się nagrania, na których Ryszard Kapuściński deklamuje swoje wiersze. Ocalały dzięki reżyserce dźwięku. Skopiowała je do prywatnego archiwum.
Czyta powoli. W jego głosie słychać już chorobę, ale stara się precyzyjnie oddać dramaturgię i rytm wierszy. W 2006 r. Polskie Nagrania postanowiły utrwalić, jak Ryszard Kapuściński, wybitny reportażysta, ale też autor poezji, czyta swoje wiersze. Okazją było wydanie jego drugiego tomiku Prawa natury.
Jednak dopiero pod koniec 2016 r. 40-minutowe nagranie umieszczono na płycie towarzyszącej Wierszom zebranym Kapuścińskiego wydanym przez wydawnictwo Czytelnik. Zapis zaginął w archiwach wytwórni. Po śmierci Kapuścińskiego w 2007 r. do poszukiwania nagrań zabrał się agent literacki, księgarz i współpracownik pisarza Czesław Apiecionek. Niewiele osób wiedziało jednak o ich istnieniu. – Mąż nigdy o nich nie wspominał – przyznaje Alicja Kapuścińska. – To dla niego typowe. Gdy wracał z jakiejś wyprawy, mówił, że nic nie powie, bo jak powie, to nie napisze.
Przetrząsanie archiwów
Kapuścińskiego nagrywała w jego domu na Starej Ochocie reżyserka dźwięku z Polskich Nagrań Karolina Gleinert. Zarejestrowała 54 wiersze pochodzące z dwóch tomów: Notes i Prawa natury. W ostatnich nagraniach słychać już zmęczenie recytującego autora. Kapuściński niektóre z utworów czytał po kilka razy – czasem się mylił, czasem zależało mu na innej interpretacji.
Niedługo potem zmarł, a Polskie Nagrania zdecydowały się przełożyć publikację płyty na 2007 r. Zajmował się tym Jan Zadrożny, który niedługo potem również umarł, a sprawa nagrań ucichła.
Czesław Apiecionek szukał zarejestrowanego materiału, ale nikt nie potrafił znaleźć go w archiwum wytwórni. – Nie dawało mi to spokoju. Rękopisy Bułhakowa nie płoną, więc takie nagrania również nie mogły zniknąć – opowiada.
W 2015 r. Polskie Nagrania kupił Warner Music Polska. Szczęśliwym zrządzeniem losu prezesem firmy został Piotr Kabaj, wieloletni znajomy Apiecionka, który zarządził poszukiwania taśm z wierszami Kapuścińskiego. Długo wydawało się, że naprawdę przepadły, ale na ich trop udało się trafić pracownicy Warnera Alicji Szymańskiej. Okazało się, że surową kopię materiału przechowuje reżyserka dźwięku Marta Lizak, szara eminencja całej tej historii.
Głos chorego człowieka
„Alicja Szymańska z Warner Music zapytała mnie, bez wielkich nadziei zresztą, czy w ogóle kiedykolwiek słyszałam coś na ten temat. Los sprawił, że owszem” – pisze do mnie Marta Lizak. I wyjaśnia: „Skopiowałam sobie te nagrania, gdyż jestem miłośniczką twórczości Ryszarda Kapuścińskiego. Słuchanie wierszy pisarza w jego własnej interpretacji było dla mnie dużym przeżyciem. Ponadto, ponieważ nagrania istniały jako nieobrobione pliki dźwiękowe na nieoznaczonym dysku, miałam poczucie, że ktoś powinien je przechować”.
To również dzięki Marcie Lizak wiemy, że wersja nagrań, która znalazła się na wydanej niedawno płycie, nie różni się wyraźnie od pierwotnego zapisu. Materiał dźwiękowy został poddany obróbce, ale bez ingerowania w jego kształt i kolejność odczytywanych utworów. W takiej wersji możemy go usłyszeć na płycie dołączonej do Wierszy zebranych.
– To wielka radość, że te nagrania nie zostały utracone. Ich odnalezienie trwało 10 lat, ale może i dobrze, bo wracają jak z jakiejś tajemniczej skrzyni – mówi Czesław Apiecionek.
Słuchając Kapuścińskiego czytającego swoje wiersze, towarzyszymy mu w intymnej podróży, którą odbył u schyłku życia. – To, że możemy wysłuchać aż 54 wierszy, jest dla mnie dużym przeżyciem. Te nagrania są bardzo wzruszające, ponieważ słyszę w nich chorego człowieka, nie da się ukryć tej choroby – podkreśla Bożena Dudko, sekretarz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Słychać też trudność, jaką sprawiała mu wtedy głośna lektura, ale też przywiązanie do każdego niemal słowa. Nie ma w tym jednak przesadnej interpretacji ani patosu. Kapuściński czyta cicho i powoli, czasem niemal szepcze.
Poeci czuwają nad słowem
Poezja Ryszarda Kapuścińskiego zawsze pozostawała w cieniu jego reportaży. Niewiele osób pamięta, że zadebiutował jako nastolatek na łamach tygodnika „Dziś i Jutro” właśnie jako poeta. Przez całe życie traktował poezję z namaszczeniem i przypisywał jej szczególną rolę – sam tworzył rzadko, ale był jej czytelnikiem i kolekcjonerem. Pisząc reportaże, nieustannie sięgał po wiersze. Najbardziej cenił twórczość Julii Hartwig i Krzysztofa Karaska.
W 1986 r. wydał pierwszy tomik – Notes – z wierszami, które powstawały w okresie stanu wojennego. Dopiero po 20 latach ukazał się jego drugi zbiór – Prawa natury.
W rozmowie z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, tłumaczem i przyjacielem, tłumaczył: – Ogromnie cenię poetów, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której tak ważny jest język. Prozaików obchodzi głównie intryga, sposób zawiązywania i rozwiązywania akcji. Eseistów – myśl, którą chcą precyzyjnie sformułować. A poeci czuwają nad samym słowem, niezależnie od jego funkcji – nad jego plastyką, obrazowością. Poezję pisze się, bo nie da się powiedzieć czegoś inaczej.
Monika Borys, „Gazeta Wyborcza", 4 III 2017

 

belka

O AUTORZE

Ryszard Kapuściński (ur. 1932 w Pińsku, zm. 2007 w Warszawie), polski reportażysta, publicysta i poeta. Pracownik redakcji „Sztandaru Młodych", potem (od 1958 r.) członek redakcji „Polityki"; od 1962 r. korespondent zagraniczny PAP w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Autor reportaży literackich (międzynarodową sławę przyniósł mu zwłaszcza Cesarz), w których przedstawiał przemiany społeczne i ustrojowe, przewroty polityczne i konflikty zbrojne, mechanizmy funkcjonowania i upadku dyktatur. Opublikował także zbiory drobnych refleksji i spostrzeżeń (Lapidaria) oraz poezje.

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://issuu.com/swczytelnik/docs/kapuscinski_wiersze_issu_00ffa0ccfc9ac6
Opracowanie graficzne Jan Bokiewicz
Seria Literatura polska
Wydanie I
Data wydania 2016
Oprawa twarda + płyta
Format 123x196 mm
Liczba stron 136
ISBN 978-83-07-03387-7
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/wiersze-zebrane-ryszard-kapuscinski,e_3v5e.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/fiszka/307654/wiersze-zebrane.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/wiersze_zebrane_p1327998.xml
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-wiersze-zebrane-ryszard-kapuscinski,b1183629.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/wiersze-zebrane-i513919/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/wiersze-zebrane-ryszard-kapuscinski-323373u
publio.pl https://www.publio.pl/wiersze-zebrane-ryszard-kapuscinski,p1899652.html

Polecamy

Heban Heban
Cena: 34,00 zł 40,00 zł
Busz po polsku Busz po polsku
Cena: 28,00 zł
Cesarz Cesarz
Cena: 30,00 zł 35,00 zł
Imperium Imperium
Cena: 35,00 zł 40,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl