Tak. Wyjadacze

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 32,00 zł 32.00
Cena detaliczna: 37,50 zł
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 978-83-07-03436-2

Opis

O KSIĄŻCE

Tytułowe Tak (1978) jest ostatnim słowem znakomitego opowiadania Thomasa Bernharda, a zarazem odpowiedzią udzieloną narratorowi przez przyjaciółkę, Persjankę, na pytanie, czy kiedyś popełni samobójstwo. Jej towarzystwo i empatia początkowo koiły go, gdy sam próbował wydobyć się z depresji i izolacji. Jednak wkrótce zaczyna mu ciążyć fatalizm kobiety, niezdolnej do jakiejkolwiek zmiany własnego życia. Decyduje się więc przerwać platoniczny związek. Po jakimś czasie z notki w gazecie dowiaduje się o jej samobójstwie.
Bernhard z wyjątkową empatią opisuje stany psychiczne głównych bohaterów i ich intuicyjne porozumienie. Ta historia ma wiele realnych odniesień. Zarówno Persjanka jak i handlarz nieruchomości, u którego narrator ją spotyka, to osoby należące do kręgu bliskich przyjaciół Bernharda.
Wyjadacze (1980) to tragikomiczna opowieść o starzejącym się uczonym, który pod koniec życia daremnie próbuje zrealizować szalony projekt naukowy. Podobnie jak Konrad w Kalkwerku, bohater Wyjadaczy, Koller, chce zgłębić tajemnicę wszechświata poprzez studium naukowe – w jego przypadku dotyczy ono ludzkiej fizjonomii. Nagłe wspomnienie czterech znajomych, z którymi swego czasu posilał się w najtańszej wiedeńskiej jadłodajni, pozwala mu napisać cztery rozdziały rozprawy. Zanim uda mu się przejść do piątego, decydującego rozdziału, spada jednak ze schodów i ginie. To opowiadanie można odczytać również jako parodię romantycznych wyobrażeń o geniuszu.
Obydwa utwory oscylują wokół typowych dla Bernharda mrocznych motywów śmierci, klęski, niemożności, choroby, samotności i wciągają czytelnika w spiralę gęstych zdań, nierzadko podszytych obłąkańczym humorem. 

 

O AUTORZE

Thomas Bernhard (ur. 1931, zm. 1989), austriacki prozaik i dramatopisarz. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych autorów nie tylko Austrii, ale całego niemieckiego obszaru językowego w XX wieku. Dzięki wielu przekładom książkowym i inscenizacjom teatralnym stał się znany i ceniony również Polsce. Podejmował tematykę egzystencjalną – cierpienia, samotności i przemijania – zaciekle krytykował różne aspekty austriackiego życia społecznego i kulturalnego oraz demaskował historyczną amnezję Austriaków.

Dane techniczne

Tytuł oryginału Ja. Die Billigesser
Przekład Monika Muskała
Opracowanie graficzne Lijklema Design. Karolina i Hans Lijklema
Seria Literatura obca
Wydanie II
Data wydania 2018
Oprawa miękka
Format 123x196 mm
Liczba stron 188
ISBN 978-83-07-03436-2

Polecamy

Bratanek Wittgensteina. Przyjaźń Bratanek Wittgensteina. Przyjaźń
Cena: 32,00 zł
Przegrany Przegrany
Cena: 28,00 zł 35,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium