Na skraju Imperium i inne wspomnienia (OUTLET)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 39,00 zł 39.00
Cena detaliczna: 70,00 zł
ilość egzemplarz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

belka

 Książka ze zwrotów

O KSIĄŻCE

Wspomnienia Mieczysława Jałowieckiego czyta się jak pasjonującą powieść. To barwna, po sarmacku subiektywna wizja świata, jego realiów i obyczajowości, osobisty komentarz do wydarzeń historycznych. 
Autor urodził się w rodzinie osiadłej na Wileńszczyźnie, a wywodzącej się z ruskich kniaziów Pieriejasławskich-Jałowieckich. Za sprawą wielkiej historii żył w kilku epokach, był świadkiem wielkich przemian politycznych, ustrojowych i obyczajowych. Należał do kresowego ziemiaństwa i być może do ostatniego pokolenia, dla którego duchową ojczyzną było dawne wielonarodowe Wielkie Księstwo Litewskie. Jednocześnie – aż do rewolucji rosyjskiej 1917 r. – przynależał do zamożnej i uprzywilejowanej warstwy imperium carów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został w 1919 r. pierwszym przedstawicielem rządu Rzeczypospolitej w Wolnym Mieście Gdańsku. Potem osiadł w Kaliskiem. Po II wojnie światowej, na emigracji w Anglii, spisał wspomnienia o świecie, który nieodwracalnie przeminął.
Będąc bacznym obserwatorem, a niekiedy aktywnym uczestnikiem historii, Jałowiecki daje czytelnikowi okazję przyjrzenia się z bliska życiu różnych środowisk i różnym wydarzeniom. I jest to lektura rozmaita: opowieści o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełnia nostalgia, ale wątek rywalizacji wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919–1921 są godne powieści sensacyjnej. Uzupełnienie barwnych wspomnień stanowią komentarze Autora, bardzo subiektywne, pisane z patriotycznym zaangażowaniem, często niezwykle gorzkie, a czasem zaskakująco aktualne.

Wspomnienia Jałowieckiego sięgają września 1939 roku; zostały spisane już po drugiej wojnie światowej, na emigracji w Anglii.

Publikowany tom składa się z trzech części, wydanych pierwotnie (w latach 2000-2003) jako osobne książki; są to: Na skraju Imperium, Wolne Miasto oraz Requiem dla ziemiaństwa.

Wolne Miasto było ostatnią książką, jaką czytał papież Jan Paweł II (a właściwie – słuchał, bo czytała mu ją Wanda Półtawska) w ostatnich tygodniach i dniach życia w 2005 roku.

Publikowany tom obejmuje teksty trzech książek: Na skraju Imperium (2000), Wolne Miasto (2002) i Requiem dla ziemiaństwa (2003), których pierwsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem czytelników.

 

belka

O AUTORZE

Mieczysław Jałowiecki (1876-1962), urodzony w rodzinnym dworze Syłgudyszki w powiecie święciańskim na Wileńszczyźnie, wywodził się z kniaziowskiego rodu Pierejasławskich-Jałowieckich. Jego ojciec Bolesław wypracował sobie wysoką pozycję w Imperium Rosyjskim jako inżynier, konstruktor taboru kolejowego i budowniczy linii kolejowych.

Jałowieccy byli spokrewnieni lub skoligaceni z wieloma spośród ziemiańskich rodów z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Do bliższej lub dalszej rodziny Mieczysława Jałowieckiego należeli między innymi Gabriel Narutowicz i Melchior Wańkowicz. Ciotecznym bratem Mieczysława był Witkacy (Stanisław Witkiewicz). Józef Piłsudski zaś, do którego w czasach przed pierwszą wojną światową Jałowiecki odnosił się nieufnie – bo działalność Ziuka „pachniała rewolucją i socjalizmem” – już jako Naczelnik Państwa w 1919 roku, wskazując na bliskie pokrewieństwo ich rodzin, kazał Mieczysławowi mówić do siebie: wuju. 

Po studiach na Politechnice Ryskiej Mieczysław Jałowiecki został w 1908 roku pracownikiem Wileńskiego Banku Ziemskiego, z którego ramienia dokonywał ocen majątków ziemskich na północno-wschodnich Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W tym charakterze docierał do dworów, jeszcze wówczas polskich, położonych nawet het za Brasławiem, koło Witebska czy w Inflantach.

Okres pierwszej wojny światowej spędził w Petersburgu (Piotrogrodzie), gdzie w 1917 roku stał się świadkiem wydarzeń rewolucyjnych i z bliska obserwował agitację bolszewików (w tym i przemówienie Lenina), a potem zaprowadzony przez nich terror. Widział na własne oczy i opisał przejawy bolszewickiego zdziczenia i okrucieństwa. Na zawsze pozostał nieprzejednanym wrogiem wszelkiej lewicy.

W 1918 roku zdołał wyjechać z Piotrogrodu na Wileńszczyznę, a uchodząc potem przed bolszewikami, dotarł do Warszawy.

W 1919 roku Jałowiecki został pierwszym przedstawicielem Polski w Gdańsku, dokąd przyjechał wraz z amerykańską misją wojskową, mającą nadzorować rozładunek pomocy żywnościowej dla Polski. Przebywał – w większości niemieckim i zdecydowanie wrogim Polsce otoczeniu – do roku 1921. Już w 1919 roku zakupił dla Rzeczypospolitej Polskiej kilka posiadłości w Gdańsku, w tym i teren niewielkiego półwyspu u ujścia Martwej Wisły do morza – słynne później Westerplatte.

Następnie do 1939 r. gospodarował w majątku ziemskim w Kaliskiem. We wrześniu 1939 r. wyjechał z Polski, zmarł na emigracji w Anglii.

W 2015 roku jedno z rond znajdujących się na Oruni Górnej w Gdańsku otrzymało nazwę „imienia Mieczysława Jałowieckiego”.

 

 

Dane techniczne

Opracowanie graficzne Maciej Sadowski
Seria Literatura polska
Wydanie VII
Data wydania 22 stycznia 2021
Oprawa twarda
Format 145x205 mm
Liczba stron 776
ISBN 978-83-07-03502-4
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_1x4u/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki/e
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,e_1x4u.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/fiszka/241263/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/na_skraju_imperium_i_inne_wspomnienia_p1197954.xml
swiatksiazki.pl https://www.swiatksiazki.pl/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-6724249-e-book.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,b643677.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-i323322/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki-sadowski-maciej-205073u
publio.pl https://www.publio.pl/na-skraju-imperium-i-inne-wspomnienia-mieczyslaw-jalowiecki,p724652.html

Polecamy

Wracając do Wilna Wracając do Wilna
Cena: 28,00 zł 40,00 zł
Ten Inny Ten Inny
Cena: 24,00 zł 28,00 zł
Dzienniki 1956-1963, t. II Dzienniki 1956-1963, t. II
Cena: 30,00 zł 38,00 zł
Wracając do Wilna ( z autografem) Wracając do Wilna ( z autografem)
Cena: 30,00 zł

Opinie o produkcie (7)

22 stycznia 2021

Warto przeczytać polecam, bardzo ciekawa i wciągająca czytelnika książka

25 stycznia 2021

Wspaniała i skłaniająca do zastanowienia opowieść, godna polecenia. To dzięki tej książce rozumiem wiek XX i wspłczesność. Każdy Polak powinien znać tę książkę.

1 lutego 2021

Bardzo wartościowa pozycja. Prawdziwa wiedza historyczna a jednocześnie prezentacja wartości wykształcenia, umiejętności, wiedzy. Niewątpliwy pozytywny patriotyzm Autor wart zapamiętania. Jedna z najlepszych książek w mojej bibliotece.

10 lutego 2021

Absolutnie koniecznie należy przeczytać. To spotkanie z człowiekiem wielkiego formatu, historią opowiedzianą pięknym językiem i prezentacją zasad oraz norm, których ze świecą szukać wśród współczesnych włodarzy tego świata.

14 sierpnia 2021

Dopiero po przeczytaniu tej książki , zacząłem rozumieć, że druga wojna i komunizm były równoznaczne ze zrównaniem z ziemią świata , dzięki któremu moglibyśmy być dziś potęga w Europie. Przez wiele lat tłuczono nam do głowy jak źli byli przedwojenni ludzie. A ta jedna książka te wszystkie kłamstwa obaliła. Lektura niesamowita , wspaniała. Przewijają się w niej wspaniałe nazwiska ludzi tworzących kiedyś Polskę

24 września 2021

Książkę czyta się jednym tchem, piękny język, opisane ważne wydarzenia historyczne, własne spostrzeżenia i przemyślenia autora a nawet dotknięcie metafizyki. Zdecydowanie polecam

24 września 2021

Książkę czyta się jednym tchem, piękny język, opisane ważne wydarzenia historyczne, własne spostrzeżenia i przemyślenia autora a nawet dotknięcie metafizyki. Zdecydowanie polecam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl