Bratanek Wittgensteina. Przyjaźń (OUTLET)

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 5 dni
Cena: 32,00 zł 32.00
Cena detaliczna: 37,00 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 2
Kod produktu: 978-83-07-03450-8

Opis

Okładki lekko zabrudzone

 

O KSIĄŻCE

Tytułowym bohaterem opowiadania Thomasa Bernharda z 1982 roku jest Paul Wittgenstein (1907–1979), wiedeński ekscentryk, meloman i pasjonat wyścigów Formuły I, znawca i entuzjasta opery, bliski krewny Ludwiga (1889–1951), słynnego austriackiego filozofa, autora Tractatus logico-philosophicus. I chociaż obaj Wittgensteinowie należeli do jednej z najbogatszych rodzin austriackich przemysłowców, to ze względu na swoje filozoficzno-artystyczne zainteresowania oraz brak materialnej zapobiegliwości, nie znajdowali uznania rodu, zajmując w nim osobną, marginalną pozycję. Natomiast Thomasa Bernharda i Paula Wittgensteina zbliżyły do siebie zarówno podobne fascynacje muzyczne, jak i paralelne doznania życiowe, czy nawet cierpienia (Thomas przez wiele lat musiał leczyć choroby płuc, a Paul był częstym pacjentem szpitali dla chorych umysłowo). Przyjaźń ta tworzy oś Bratanka… I staje się dla Bernharda okazją do opisania wybranych epizodów i wątków autobiograficznych, sformułowania krytycznych refleksji dotyczących ludzkich postaw wobec chorób, cierpienia, samotności i przemijania, a także – w charakterystyczny dla tego pisarza, ostry, czasem złośliwy, czasem ironiczny, a często przesadny sposób – zaprezentowania jego ocen czy to życia literackiego, czy polityki kulturalnej ojczystego kraju.

Bratanek Wittgensteina wyznacza ciekawy punkt i moment w ewolucji Bernharda. […] Utwór względnie, choć nie przesadnie lapidarny, nie wymaga od czytelnika takiej koncentracji, jak na przykład Wymazywanie, nie ustępując głębią późniejszej prozie w swych najbardziej gęstych i najpiękniejszych momentach. Dla kogoś, kto jeszcze nie czytał Bernharda, może być idealnym wprowadzeniem w jego dzieło. Bernhard portable. Compact Bernhard. Bernhard w łupinie orzecha. Skrócony kurs życia pisarza tudzież wprowadzenie w tajniki jego warsztatu w jednym szczupłym tomie. […] Ze stu iluś stron tej krótkiej powieści – a raczej dłuższego opowiadania – czytelnik dowie się znacznie więcej niż z podobnej długości fragmentu innego tekstu Bernharda”. (Z posłowia tłumacza).

Bratanek Wittgensteina - fragment

Adam Lipszyc o powieściach Thomasa Bernharda

 

 O AUTORZE

Thomas Bernhard (1931–1989), pisarz austriacki; działalność literacką rozpoczął w latach 50. XX wieku, publikował wtedy krótkie teksty dziennikarskie (m.in. sprawozdania sądowe) i recenzje teatralne na łamach prasy Salzburga, Monachium i Wiednia, wydał też trzy tomiki wierszy. Od roku 1955 do 1957 studiował dramaturgię i reżyserię w Akademii Mozarteum w Salzburgu. Wymieniany od końca lat 50. wśród liczących się postaci literatury austriackiej, pierwszy sukces odniósł powieścią Mróz z 1963 roku. Przez następne ćwierć wieku publikował praktycznie corocznie kolejne utwory prozą – powieści i opowiadania (do najważniejszych należą: Kalkwerk, Korekta, Beton, Wycinka, Wymazywanie oraz pięcioczęściowy cykl autobiograficzny), a od 1970 roku także dzieła dramaturgiczne. Podejmował w nich tematykę egzystencjalną – cierpienia, samotności i śmierci, zaciekle krytykował różne aspekty austriackiego życia społecznego i kulturalnego oraz demaskował historyczną amnezję Austriaków, skrywającą nazistowski okres w dziejach ich narodu. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych pisarzy nie tylko Austrii, ale całego  niemieckiego obszaru językowego w XX wieku, był wielokrotnie nagradzany i w Austrii, i w Niemczech, a jednocześnie bezpardonowo potępiany, także w mediach, jako twórca „kalający własne gniazdo”. Jego ostatnie dzieło, dramat Plac Bohaterów (Heldenplatz), przypominające rodakom autora, z jakim entuzjazmem w marcu 1938 roku przyjęli Anschluss – włączenie Austrii do Trzeciej Rzeszy – i jak w centrum Wiednia witali Hitlera, miało premierę w stołecznym Burgtheater 4 listopada 1988 roku, pomimo głosów protestu ze strony części prasy i czołowych polityków kraju oraz burzliwych demonstracji przed gmachem teatru. Trzy miesiące później Bernhard zmarł; w testamencie zakazał wystawiania swych sztuk w Austrii przez 70 lat; już jednak po 10 latach spadkobiercy ten zakaz uchylili.

W Polsce opublikowano większość dzieł Thomasa Bernharda, głównie w tłumaczeniu Sławomira Błauta, Marka Kędzierskiego, Sławy Lisieckiej i Moniki Muskały. W wydawnictwie „Czytelnik” ukazały się książki: Oddech i Suterena (obie 1983), Chłód (1987), Przegrany (2002), Dawni mistrzowie (2005), Zaburzenie (2009), Moje nagrody (2010), Wycinka (2011), Korekta (2013) oraz Tak. Wyjadacze (2015). Wybrane utwory Bernharda adaptował i wystawiał na scenach teatralnych Krystian Lupa.

Dane techniczne

Przeczytaj fragment https://czytelnik.pl/userdata/public/assets//Bernhard_Bratanek%20ISSU.pdf
Tytuł oryginału Wittgensteins Neffe. Eine Freundschaft
Przekład Marek Kędzierski
Opracowanie graficzne Agnieszka Cieślikowska
Seria Literatura obca
Wydanie II poprawione
Data wydania 2019
Oprawa zintegrowana
Format 123x196 mm
Liczba stron 172
ISBN 978-83-07-03450-8
biblio.ebookpoint.pl https://biblio.ebookpoint.pl/e_1sh8/bratanek-wittgensteina-thomas-bernhard/e
ebookpoint.pl https://ebookpoint.pl/ksiazki/bratanek-wittgensteina-thomas-bernhard,e_1sh8.htm
ibuk.pl https://www.ibuk.pl/fiszka/205712/bratanek-wittgensteina.html
nexto.pl https://www.nexto.pl/ebooki/bratanek_wittgensteina__przyjazn_p1117123.xml
swiatksiazki.pl https://www.swiatksiazki.pl/bratanek-wittgensteina-przyjazn-6533370-e-book.html
legimi.pl https://www.legimi.pl/ebook-bratanek-wittgensteina-thomas-bernhard,b350095.html
virtualo.pl https://virtualo.pl/ebook/bratanek-wittgensteina-przyjazn-i240978/
woblink.pl https://woblink.com/ebook/bratanek-wittgensteina-bernhard-thomas-kedzierski-marek-147695u?szukaj=bratanek&gdzie=ebooks
publio.pl http://www.publio.pl/bratanek-wittgensteina-przyjazn-thomas-bernhard,p216572.html

Polecamy

Przegrany Przegrany
Cena: 35,00 zł
Dramaty t. I  Dramaty t. I
Cena: 34,00 zł 42,00 zł
Mróz Mróz
Cena: 34,00 zł 44,00 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl