Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Księga ziół
cena
29,00 kup książkę
Sándor Márai
Księga ziół
Fuves Konyv
przekład: Feliks Netz
opracowanie graficzne: Maria Drabecka
seria: Literatura przekładowa - wydania indywidualne
wydanie VI
2018
oprawa zintegrowana
format 123x197 mm
str. 152
ISBN 978-83-07-03441-6

O czytaniu

Czytać należy intensywnie. Czasami powinieneś czytać z intensywnością większą od tej, z jaką pisano tekst, który czytasz. Czytać należy gorliwie, z pasją, z uwagą i bezlitośnie.  Autor może paplać, lecz ty czytaj rozumnie; każde słowo, jedno po drugim, tam i z powrotem, wsłuchując się w książkę, wypatrując śladów, które prowadzą w gąszcz, uważając na tajemnicze sygnały, które sam autor mógł przeoczyć, gdy kroczył naprzód w puszczy swojego dzieła. Nigdy nie należy czytać lekceważąco, od niechcenia, jak ktoś, kogo zaproszono na królewską ucztę, a on tylko dłubie końcem widelca w potrawach. Czytać trzeba elegancko, wielkodusznie. Czytać należy tak, jakbyś w celi śmierci czytał ostatnią książkę, którą ci przyniósł strażnik więzienny. Czytać trzeba na śmierć i życie, bo to największy ludzki dar. Pomyśl: tylko człowiek umie czytać.

 

O rozliczaniu się

Pewnego dnia trzeba się rozliczyć ze wszystkiego. Ale to ze wszystkiego. Rzecz to nieuchronna. I jakkolwiek to odkładasz: to, w czym się myliłeś, co jesteś dłużny, przed czym stchórzyłeś, w czym jest twoja wina, z tego wszystkiego rozliczysz się pewnego dnia. Dlatego bezustannie wzmacniaj swoją duszę: bo nie jesteś bez grzechu. A kiedy prowadzą cię na stos, powtarzaj w duchu: jestem niewinny, ale jestem też winny. I rozlicz się dobrowolnie, wprzód, nim tego zażądają: czyń roztropnie, a ludzie będą cię bardziej szanować, jeżeli to uczynisz. Nie zwlekaj z tym rozliczeniem. Bo i na co możesz liczyć? Jesteś człowiekiem, a przeto jesteś winny.

 

O kłamstwach

Kłamca zawsze mówi prędko, trajkocząc i mieląc językiem. Pilnie uważa, by błahy szczegół kłamstwa przyozdobić wszelkimi odcieniami prawdopodobieństwa. Drobiazgowo opisuje ubranie tego, z którym się nie spotkał, ale kłamie, że dopiero co go widział. Łże płynnie jak dobry uczeń, który monotonnie wyklepuje wyuczoną lekcję.

Kłamca nie ma prawdziwej wyobraźni, najczęściej kłamie bez celu; nie wie, że najprostsza rzeczywistość jest o wiele ciekawsza niż to wszystko, co on zdoła nałgać.

 

O ojczyźnie

Czy jest ci wszystko jedno, kim są ci, którzy zabierają głos w imieniu twojej ojczyzny? Czy jest ci obojętne i to, co mówią ci, którzy uważają się za uprawnionych do zabierania głosu w imieniu twojej ojczyzny?

Słuchaj tylko swojej ojczyzny.

Zawsze, wszystko oddaj ojczyźnie. Świat bez twojej ojczyzny nie ma dla ciebie żadnej wartości. Nie oczekuj od niej dobra i nie lamentuj, gdy cię skrzywdzą w imieniu ojczyzny. To nieistotne. W ogóle niczego nie oczekuj od ojczyzny. Tylko daj jej to, co masz w życiu najlepszego.

To najwyższy nakaz. Łotrem jest ten, kto nie zna tego nakazu.

o autorze
Márai Sándor

(1900–1989) – wybitny węgierski prozaik i eseista, znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim jako autor pisanego przez niemal całe życie Dziennika, pełnego wnikliwych zapisków o świecie, społeczeństwie, polityce, krajach, w których żył i które zwiedzał, o swoich lekturach i o procesach zachodzących w kulturze na obu półkulach.

inne książki tego autora
Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2019 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL