Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Dziennik 1943-1948
cena
56,00 50,40 kup książkę
Sándor Márai
Dziennik 1943-1948
Naplo
przekład: Teresa Worowska
opracowanie graficzne: Lijklema Design. Karolina i Hans Lijklema
seria: Literatura przekładowa - wydania indywidualne
wydanie II
2017
oprawa twarda
format 150x210 mm
str. 526
ISBN 978-83-07-03425-6

1944

 

Niemcy zajęli Węgry.

 

Człowiek, ta zaraza.

 

Opowieść o Ormianach z Musa Dagh rozgrywa się tu każdego dnia, w każdym mieście węgierskim. Miejscem deportacji jest nie Mezopotamia, lecz podmiejskie ceglarnie i tym podobne miejsca; a stamtąd do Polski. Każdego dnia widzę ożywającą powieść Werfla[1]: jak kiedyś Enver Paşa i Turcy wyrżnęli Ormian, ponieważ „prawowierni nie mogą żyć razem z chrześcijanami”, tak samo teraz nasi prawowierni narodowi socjaliści wyganiają z domów, pozbawiają majątku i wolności, a w końcu życia – mordercy nie mają innego wyjścia! – Żydów, z którymi nie mogą żyć w jednym kraju. Dlaczego? Bo są Żydami, bo są „wrogami”, bo są „obcy”, bo... w końcu nie ma odpowiedzi. Bo można. Istnieje gdzieś jeszcze muzyka, morze, krzewy laurowe, myślący ludzie... Myślę o tym już tylko tak, jak śmiertelnie chory wspomina dalekie kraje i zapachy.

o autorze
Márai Sándor

(1900–1989) – wybitny węgierski prozaik i eseista, znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim jako autor pisanego przez niemal całe życie Dziennika, pełnego wnikliwych zapisków o świecie, społeczeństwie, polityce, krajach, w których żył i które zwiedzał, o swoich lekturach i o procesach zachodzących w kulturze na obu półkulach.

inne książki tego autora
Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2019 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL