Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Listy 1932-1939 t. III
cena
56,00 33,60 kup książkę
Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie
Listy 1932-1939 t. III
opracowanie graficzne: Andrzej Heidrich
seria: Literatura polska - wydania indywidualne
wydanie I
liistopad 2014
oprawa miękka ze skrzydełkami
format 145x205 mm
str. 780+16 ilustracji
ISBN 978-83-07-03294-8

Trzeci tom listów Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów  z lat międzywojennych. W 1932 r. Iwaszkiewicz objął, na dwa i pół roku, stanowisko sekretarza Poselstwa Polskiego w Danii. Obszerna korespondencja z tego okresu ukazuje z jednej strony panoramę  kulturalnego i towarzyskiego życia Kopenhagi lat 30. widzianej oczami  pisarza, z drugiej - codzienne życie Stawiska, opisywane przez Annę.  

Szczególną wartość listów stanowią komentarze dotyczące życia kulturalnego obu stolic - Warszawy i Kopenhagi; omawiane są koncerty, przedstawienia teatralne i nowe książki. W listach przewijają się niemal wszystkie najważniejsze indywidualności życia kulturalnego i politycznego lat 30. XX w.: poeci, muzycy, malarze, uczeni,  politycy, dziennikarze. Coraz bardziej obecna w listach jest także polityka europejska, której niepokojący ton zaczynają nadawać hitlerowskie Niemcy.

Dramatyczną cezurę w życiu Anny i Jarosława stanowi maj 1935 r.  Anna zapada na ciężką chorobę – od tego czasu dwugłos przeradza się w monolog Jarosława, który do chorującej żony wysyła krótkie, pogodne listy ze swych nielicznych już podróży po Polsce i Europie. Ostatnia karta datowana jest 3 sierpnia 1939 r. w Zakopanem.

inne książki tego autora
Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2019 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL