znajdź książkę
newsleter
Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
12,00 zł
cena
Kup książkę
Marek Miller
Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
opracowanie graficzne: Maria Drabecka
seria: Humanistyka - wydania indywidualne
wydanie I
2011
oprawa twarda
format 145x205 mm
str. 236 + płyta DVD
ISBN 978-83-07-03279-5

Książka wraz z płytą DVD zawierającą film Ryszard Kapuściński


Wiosną 1987 r. grupa dziennikarzy i studentów skupionych w Pracowni Reportażu zorganizowała przeprowadzenie wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim w studiu filmowym w Łodzi. Kilkudniową rozmowę z najsłynniejszym polskim reporterem poprowadził Marek Miller. Zrealizowane wówczas nagranie, uzupełnione zdjęciami wykonanymi przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie, stanowi treść filmu.
Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor Cesarza, Szachinszacha, Imperium, Hebanu opowiada o całym procesie twórczym – od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.
Książka powinna zainteresować zarówno wiernych czytelników dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, jak i osoby pasjonujące się dziennikarstwem, chcące je studiować i uprawiać. 

Marek Miller jest autorem lub pomysłodawcą i współtwórcą książek poświęconych dokumentowaniu – w reportażu, filmie, codziennej pracy dziennikarskiej – wydarzeń współczesności. Najbardziej znane spośród tych publikacji to: Kto tu wpuścił dziennikarzy (1981), Reporterów sposób na życie (1983), Filmówka: powieść o łódzkiej szkole filmowej (1992),Dziennikarstwo według Jana Pawła II (2008). Jest także współautorem nowatorskiego opracowania dziejów getta łódzkiego w latach 1939–1945 pt. Europa wg Auschwitz – Litzmannstadt Ghetto" (2009). 


Książkę czyta się jednym tchem, bo pokazuje inną twarz Kapuścińskiego – pisarza postawionego wobec dylematów sztuki, religii, historii. Czasem olśniewającego, a czasem zdumiewająco bezradnego. To nie apologia, lecz przwdziwy  przejmujący portret człowieka.
Jan Tomkowski


W tej książce Rysiek jest taki, jakikiego znałam: i przenikliwy, i natchniony. Warto z nim pobyć.
Hanna Krall


Miller szanuje i podziwia mistrza i przyjaciela, ale jest bezlitosny – powiedz! Powiedz jeszcze! I Kapuściński mówi – więcej i głębiej. Bliżej ludzkiej skóry.
Piotr Wojciechowski


 

Koszyk jest pusty
24,80 zł
Maria Iwaszkiewicz
19,00zł
Jerzy Giedroyc, Czesław
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2017 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij