znajdź książkę
katalog
newsleter
Wydarzenia
Dyskusja
  • Dyskusja "Wokół Żeromskiego" z udziałem prof. Zdzisława Adamczyka i prof. Andrzeja Mencwela

27 listopada 2017 | rozmowa

.

 

Serdecznie zapraszamy na dyskusję WOKÓŁ ŻEROMSKIEGO w związku z nowymi wydaniami jego utworów i książką biograficzną prof. Zdzisława Jerzego Adamczyka pt. Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego

W rozmowie udział weźmie prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk, edytor listów i publicystyki Stefana Żeromskiego oraz  prof. Andrzej Mencwel, historyk i krytyk literatury, antropolog kultury.

27 listopada (poniedziałek) 2017, godz. 17.00

Kawiarnia „Czytelnik”, ul. Wiejska 12a, Warszawa

 

 

 

Zdzisław Jerzy Adamczyk Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego

Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk przez piętnaście lat zajmował się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Poszukując w archiwach i bibliotekach informacji niezbędnych do objaśnienia pewnych spraw, o których mowa jest w listach, odkrył, że dotychczasowa wiedza o życiu autora Popiołów, ukształtowana przez książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mija się z prawdą, często będąc wynikiem jaskrawej manipulacji.

Do tej pory nikt nie napisał pełnej, wiarygodnej biografii Żeromskiego. Najwięcej wiemy o latach młodości autora Syzyfowych prac, gdyż sam o to zadbał prowadząc dziennik. O późniejszym jego życiu wiadomo znacznie mniej, co pozostawia otwarte pole dla konfabulacji, koloryzacji, zmyśleń, z czego autorzy dotychczasowych prac o Żeromskim skwapliwie korzystali. Panuje przekonanie, że pisarz prowadził spokojne, wręcz sielskie życie, mieszkając wraz z nową rodziną w Konstancinie, a jego współpraca z Jakubem Mortkowiczem układała się jak najlepiej. Tymczasem nie do końca tak było. Profesor Adamczyk postanowił w iście demaskatorski sposób rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.Pozostałe aktualności: listopada 2017

Koszyk jest pusty
Promocja
Promocja CZARNY PIĄTEK od 24.11.-26.11.17 więcej
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2017 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij