Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Wydarzenia
Spotkanie poświecone książce Cezarego Chlebowskiego
  • Spotkanie poświecone książce Cezarego Chlebowskiego "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie"

19 października 2017 | .

.

 

 

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Spółdzielnia Wydawnicza “Czytelnik” zapraszają na spotkanie poświęcone książce Cezarego Chlebowskiego “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” i przygotowywanemu na jej podstawie filmowi.

 

W spotkaniu udział wezmą: historyk dr Marek Jedynak (IPN Kielce), reżyser Konrad Łęcki oraz reprezentant Polski w piłce ręcznej Sławomir Szmal (PGE VIVE Kielce). Prowadzenie dr Michał Zawisza (IPN Kielce)


19 października, (czwartek), godz. 16.00

Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"

Kielce, ul. Warszawska 5

 

 

Cezary Chlebowski Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie

Opowieść Cezarego Chlebowskiego o Janie Piwniku „Ponurym” i jego żołnierzach. Major „Ponury” to postać legendarna – cichociemny, dowódca II odcinka „Wachlarza”, potem dowódca zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej w rejonie Gór Świętokrzyskich oraz szef Kedywu okręgu radomsko-kieleckiego AK, a w 1944 roku dowódca oddziału wchodzącego w skład Nadniemeńskiego Zgrupowania Partyzanckiego AK, kawaler   Orderu Virtuti Militari. Autor książki opisał jego szlak bojowy: od lądowania pod Łyszkowicami w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku aż po bohaterską śmierć poniesioną w ataku na niemieckie bunkry pod Jewłaszami na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944. Tytuł książki to ostatnie słowa śmiertelnie rannego majora – prośba skierowana do jego podkomendnych, współtowarzyszy walki.

W obecnej edycji książki Cezarego Chlebowskiego, której poprzednie wydania spotkały się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, zamieszczono nową przedmowę (napisaną przez Marka Jedynaka), poświęconą problematyce badań nad życiorysami kadry oficerskiej AK, a także przejrzano i zaktualizowano przypisy oraz aneks, który zawiera kompletną – według dzisiejszego stanu wiedzy – listę oficerów i żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.Pozostałe aktualności: października 2017

Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2018 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL