Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Wydarzenia
  • Uroczystosć na Wykusie

28 czerwca 2017 | obchody rocznicowe

.

 

W dniach 16, 17 i 18 czerwca 2017 roku w Górach Świętokrzyskich odbyły się obchody upamiętniające działalność Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” – „Nurt” Armii Krajowej w latach 1943 i 1944.

Uroczystości w dniu 17 czerwca na polanie Wykus – w miejscu obozowiska partyzantów por. Jana Piwnika „Ponurego” – pomimo niesprzyjającej pogody zgromadziły około tysiąca osób: członków Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK, harcerzy, rekonstruktorów, reprezentację miejscowej policji (której patronem jest por. „Ponury”) oraz licznych turystów.

W trakcie uroczystości głos zabrał m.in. reżyser Konrad Łęcki, informując o przygotowaniach do nakręcenia filmu na podstawie książki Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie Cezarego Chlebowskiego (wznowionej w tym roku przez wydawnictwo „Czytelnik”). Reżyser przedstawił część zespołu aktorskiego. W  filmie zagrać mają m.in. Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Maciej Rayzacher. Reżyser nie zdradził jeszcze, kto wystąpi w głównej roli – por. „Ponurego”.

Podczas spotkania 18 czerwca w wąchockim Domu Kultury bohaterem prelekcji wygłoszonej przez dra Marka Jedynaka był Cezary Chlebowski, autor książki Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie.

Natomiast w samo południe odbyła się defilada pocztów sztandarowych i apel poległych przed pomnikiem „Ponurego” na wąchockim rynku.

 

Cezary Chlebowski Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie

http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=497Pozostałe aktualności: czerwca 2017

Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2018 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL